مسجد سهله -آداب مسجد سهله

مسجد سهله

 

مسجد سهله یکی از مشهورترین مساجد اسلامی است که در قرن اول هجری در شهر کوفه، در سمت شمال غربی مسجد جامع کوفه، با فاصله دو کیلومتر ساخته شده است. این مسجد در زمینی که اطراف آن پوشیده از ماسههای قرمز است، بنا شده است. تقریباً شکل هندسی آن به صورت مستطیل، با طول 140 متر و عرض 125 متر است. ارتفاع دیوارهایی که آن را احاطه کردهاند، حدود 22 متر است که هر یک از اضلاع چهارگانه آن به وسیله برجهای نیمدایرهای از طرف خارج و به فاصلههای مساوی تقویت میشوند. در میانه ضلع شرقی دیوار، منارهای به ارتفاع 30 متر وجود دارد. درِ اصلی مسجد در ضلع شرقی قرار دارد.

فضای مسجد از دو قسمت شبستان و صحن تشکیل شده است. شبستان که در بخش جنوب، به طول 120 متر و عرض 5/5 متر بنا شده، حدود 660 متر مربع مساحت دارد و از راه ایوانکهایی، ورودیهای شبستان را به صحن مسجد متصل میکند. قدمت تاریخی این ایوانکها به قبل از سال 750 هجری میرسد.

در بخشهای گوناگون صحن مسجد، محرابهایی بنا گشته که به نام پیامبران و امامان نامگذاری شدهاند و آنها را مقام میگویند. این مقامها عبارتند از:

مقام امام صادق (ع)، مقام حضرت ابراهیم (ع)، مقام حضرت ادریس (ع)، مقام حضرت خضر (ع)، مقام انبیا صالحان، مقام امام زینالعابدین (ع) و مسجد و مقام امام زمان (عج).

در نقشه میتوانید موقعیت آنها را ببینید.

مقام امام زمان (ع) ساختمانی به طول 80 متر و عرض 5/5 متر است که حضرت ولی عصر (عج) در این مقام، راز و نیاز میکردهاند. همچنین گزارشهای بسیاری از دیدار با آن حضرت در این مسجد مبارک، در تاریخ بیان شده که همین باعث اقبال بسیار عاشقان و شیفتگان آن حضرت به این مکان شریف گشته و در نتیجه بارها ساختمان این قسمت را شیعیان ساختهاند. برای این مقام زیارتنامه ویژهای در کتابهای روایی نقل شده که همراه دیگر نیایشها خوانده میشود.

این مسجد محل عبادت پیامبران و ائمه اطهار بوده که برخی از این مقامها مشهور شدهاند.

فضیلت مسجد سهله

امامان به اهمیت مسجد سهله بسیار اشاره کردهاند و در سرزمین عراق، بعد از مسجد کوفه، شریفترین مسجد به شمار میاید.

روایت است که امام صادق (ع) به ابابصیر فرمود: «ای ابامحمد! گویا میبینم حضرت صاحبالامر (عج) با اهل و عیالش در آن مسجد منزل اختیار نمودند و خداوند هیچ پیامبری را نفرستاده مگر آنکه در آن مسجد نماز به جا آورده است و هر که در آن مسجد اقامت کند، چنان است که در خیمه رسول خدا اقامت کرده است. هر مرد و زن مؤمنی دلش مایل به آن مسجد است و هر کس با نیت صادق و درست در آن مسجد نماز و دعا کند، با حاجتِ روا شده از آن مسجد باز میگردد و هر کس در آن مسجد امنیت طلب نماید، از هر چه میترسد ایمن میگردد.»

دیگر بار امام (ع) فرمود: «این مسجد از جمله مکانهایی است که خداوند متعال دوست دارد در آنجا او را بخوانند و هیچ شب و روزی نیست، مگر اینکه ملائکه به زیارت این مسجد میایند و در آن به عبادت میپردازند.»

آداب مسجد سهله

سید بن طاووس، چنین نوشته: «روز چهارشنبه به مسجد سهله برو و در بین نماز مغرب و عشا، دو رکعت نماز به جا آور.»

برای ورود و عبادت در مسجد سهله، اعمال و دعاهایی از امامان نقل شده که با مراجعه به مفاتیح میتوانید از آن آگاه شوید.

www.hawzah.net

/ 0 نظر / 15 بازدید